Inozemne kompanije uložile su u BiH, u prvih šest mjeseci 2008. godine, 300 milijuna eura. Ohrabruje da je najviše uloženo u proizvodnju, 61 posto. Prema podacima do kojih je Poslovni dnevnik došao u Agenciji za promociju stranih ulaganja u BiH (FIPA), u gospodarstvo Bosne i Hercegovine najviše su investirale austrijske kompanije (98 milijuna eura), vrijednost slovenskih investicija je 69 milijuna eura, a među četiri države iz kojih dolaze najveće investicije je i Hrvatska sa 40 milijuna eura, te Srbija 38 milijuna eura.
Pojedinačno najveću investiciju u prvom polugodištu imala je austrijska kompanija ALAS International AG Ohisdorf koja je za 90 milijuna eura kupila Tvornicu cementa Lukavac. Srbijanski MPC Holding od prethodnog je vlasnika kupio sarajevski hotel Holiday Inn, plativši ga 32 milijuna eura. U istom je razdoblju čak šest slovenskih tvrtki investiralo u BiH. Merkur je prije mjesec dana otvorio trgovački centar u sarajevskom naselju Stup, u što je uložio 25 milijuna eura. Cimos, automobilska industrija iz Kopra investirala je u tvrtku kćer zenički Cimos TMD Casting 11,1 milijun eura, ljubljanski Ram invest kupio je hotel Tuzlu za 7,7 milijuna eura, slovenska kompanija Granas GCO Neserov investirala je u Srbrenicu, u pogon za proizvodnju invalidskih kolica Mycycle BiH 7,5 milijuna eura, a Adria holding u sarajevsko poduzeće Famos autodijelovi 6,6 milijuna eura. U širenje prodajne mreže u BiH slovenski Mercator investirao je 5,7 milijuna eura.
Najveća hrvatska investicija u BiH, u prvih šest mjeseci ove godine je Agramova akvizicija Bosna Sunca osiguranja vrijedna 15,3 milijuna eura, te investicija tvrtke Belupo iz Koprivnice u sarajevsku Farmavitu, koja se bavi proizvodnjom i trgovinom lijekova (10 milijuna eura). Inače, ukupna izravna strana ulaganja u BiH od svibnja 1994. do kraja prošle godine iznosile su 4,6 milijardi eura. Obujam izravnih stranih ulaganja se konstantno povećavao, a najveća ulaganja ostvarena su u 2007. godini i iznosila su 1,6 milijardi eura, kaže za Poslovni dnevnik Dušanka Brkić iz Agencije za promociju stranih ulaganja u BiH. Promatrano po zemljama ulagačima, od svibnja 1994. godine pa do kraja prošle godine najveći iznos ulaganja u BiH imala je Austrija – milijardu i 294 milijuna eura. Zanimljivo je da je Srbija sa 773 milijuna eura ispred Hrvatske, čije su tvrtke u BiH, u posljednjih 14 godina, investirale 546 milijuna eura.
Ukupne slovenske investicije teške su 427 milijuna eura, na petoj je poziciji Švicarska s 337 milijuna eura, Njemačka je u BiH uložila 270 milijuna eura, Nizozemska 113 i Italija 103 milijuna eura. U prošloj, 2007. godini, u BiH je najviše investirala Srbija 707 milijuna eura, Švicarska 134 milijuna eura, Rusija 132, Hrvatska 123 milijuna i Austrija 105 milijuna eura. Inozemne kompanije najviše novca uložile su u proizvodni sektor 31,4 posto, bankarstvo 24,7 posto, telekomunikacije 16,1 posto, trgovinu 9 posto, druge financijske usluge 8,2 posto, u uslužne djelatnosti 6,4 posto, nekretnine 2,6 posto, transport 0,9 posto, dok je u turizam koji se u BiH smatra jednom od strateških gospodarskih grana investirano zanemarivih 0,7 posto. Pojedinačno najveći austrijski ulagači su bankarske grupacije; Hypo Group Alpe-Adria, Österreichiche Volksbanken, Raiffeisen Zentralbank, Bank Austria, Steiermärkische Bank und Sparkasse AG Graz, u čijem se vlasništvu nalazi pet vodećih banka u BiH, slijede ALAS Intern, Baustoff, OMV Refining & Mark i Studen-Agrana. Srbija je postala drugi najveći investitor u BiH nakon što je tamošnji državni telekom operater Telekom Srbija za 664 milijuna eura prošle godine kupio Telekom Srpske. Na popisu ostalih značajnijih srbijanskih ulagača je farmaceutska industrija Hemofarm iz Vršca, beogradska Komercijalna banka, Glames iz Beograda i mlinskopekarska industrija Aleksandrija.
T-HT i HP najznačajniji hrvatski ulagači u BiH
Najznačajniji ulagači iz Hrvatske su T-HT i Hrvatske pošte Zagreb koji su suvlasnici Hrvatskih telekomunikacija Mostar i Hrvatske pošte Mostar, hrvatska naftna kompanija Ina, koja je s mađarskim Molom dokapitalizirala sarajevski Energopetrol, Zagrebačka banka koja je kao banka kći talijanske uniCredit grupe vlasnik mostarske UniCredit banke, Fininvest iz Čabra koji je vlasnik istoimene tvornice za preradu drveta u Drvaru te Agrokorove kompanije Ledo, koji ima tvornicu sladoleda u Čitluku i Konzum s lanacem trgovina u BiH.